Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Cik neierasti silta ziema, tik auksts pavasaris. Nez, cik karsta būs vasara?!

Autors Draugu draugs

 Pasaule mainās arī Latvijas platuma grādos. Nebūs maz to cilvēku, kas par pēdējā pusgada nogriezņa laikapstākļiem sacītu, ka šādu ziemu un pavasari īsti neatcerās savā mūžā.

Līdz vasarai vēl apmēram mēnesis, bet silto dienu pavasarī, kad gaiss iesilis līdz ierastajam līmenim, ir bijis maz un arī pēdējās dienas maija otrajā pusē ir rudenīgi drēgnas. Taču, kā tautā mēdz teikt:"Nav ļaunuma bez labuma"; pavasarī vērojamā skaistuma uzziedēšana, daudzkrāsainība turpina savu attīstību, un, domāju, piekritīsiet, arī šādā pavasarī ir ko redzēt. Nav lieki uzdot jautājumu, kad atgriezīsies pavasarim cienīgs siltums un kāda būs gaidāmā vasara?

  Atminos, tā kā agrākos gadus, būdams aizrautīgs copmanis, ļoti daudz laika pavadīju pie ūdeņiem un uz tiem, ir redzēti simtu simtiem agru rītu un vēlu vakaru, kad ir sajūtams katra gadalaika īpašais pieskāriens. Pat tad, ja esi apciemojis dabu ar pavisam noteiktu mērķi padomā, nav iespējams nepamanīt vismaz mazumiņu no paralēlā skaistuma, kas visapkārt rada savu frekvenci.

Ja agrāk ļoti daudz makšķerēju, tad šajā pavasarī krietni vairāk sanācis būt aktīvam dabas vērotājam. Īpaši uzrunā novērotais mežu pastaigu takas brienot un pie jūras ūdeņiem, saules "mošanās un gulētiešanas" iespaidi. Tā visa kopējais iespaids un harmonija ļoti uzrunā. Vēju un ūdens radītie trokšņi un putnu daiļskanīgais dziedājums netraucē cits citam. Kā vienota pulksteņa mehānisms, dabā viss darbojas nevainojami.

Saules mošanās un gulētiešanas sagaidīšana, tas vienmēr ir kas īpašs. Kad dzirdi putnus dziedam sevišķi agros rītos vai vēlākās vakara stundās, kad viņu dziedājuma dzirdamība atskan īpaši tālu, tas ļoti iedvesmo, gribās no tā visa paņemt ko līdzi, lai uzdāvinātu citiem, bet paliek vien tikai atmiņas un atsevišķi video, vai bildes, kas vien vāji ataino kopējo dabas bagātību...

 Kad vakar īsi pēc pulkstens deviņiem devos gar jūras krastu kārtējā treniņā un sajutu visu to godu, ko sniedz vēja brāzmas un, skriešanas laikā, visai spēcīgais pretvējš, - ja atļaujies pavērst skatu esošo blakus apstākļu vērošanai, tas patiešām iedvesmo.

Kad pēc nepilnu divu stundu vakara treniņa un dabas skatu skatīšanas devos ierasto ceļu uz mājām, bija sajūta it kā lidotu vēja spārniem, sajutos kā no jauna piedzimis; viss dienā uzkrātais nogurums bija atkāpies, sajūta tāda, tā kā būtu pieredzēta iekšēja attīrīšanās un daba bija pieņēmusi Tavu "grēksūdzi". Jūra un vējš pastiprina gan brīvības sajūtu, gan palielina ilgas pēc tās. Nemaz neizbrīna tas, ka tie, kas iemīl dabu un ūdeņus, nespēj ilgi iztikt bez tās atkalredzēšanas. Un, kādēļ gan iztikt vai apmainīt to pret ko citu, ja dabas ieguldījums Tavā dvēselē ir tik spēka pilns?! Tas pats notiek noskaņojuma ziņā - Tu uzlādējies ar dzīvesprieku un pašas dabas ierosinātām pārdomām, kuras vēlāk nogulst mūsu atmiņu plauktos un veic savu mijiedarbību ar tik ierasto ikdienu. 

 Vērtīga lai arī, protams, ļoti individuāla un subjektīva pieredze arī tajā apstāklī, ka bieži kārtīgi izvingrojoties un izstaigājoties svaigā gaisā agros rītos un vakaros, pat nakts laika miega daudzuma vajadzība samazinās; Tu ietaupi savas dzīves laiku, ko, piemēram, klusajās rīta stundās, kad vēl citi pāris stundas guļ, vari nodoties savām nodarbēm, hobijiem un pašizglītībai...

Ja jaunībā iekšējais pulkstenis prasīja vismaz 7 vai vēl labāk 8 stundas miega, tad tagadnē, - bez pārspīlējuma sakot, - jūtos komfortabli ar 4-6h. Jā, nepārprotami, katram cilvēkam šī vajadzība ir atšķirīga un mēdz mainīties, taču tas ko gribu pateikt, ir:"Svaigs gaiss un regulāra savu plaušu izvēdināšana ļauj daudz mazāk patērēt Tavas enerģijas resursus, palīdz daudz īsāka laika periodā Tev atjaunoties, tā kā prāta darbība noris, ja var tā teikt, atpūtas un dzīvesprieka režīmā. Arī dzīves grūtības tad nav par grūtu. Dabas pieskāriens pavisam noteikti atbrīvo no nomāktības, no depresijas un satraukuma. Daba prot uzlādēt, atliek vien ņemt pretī un aicināt citus to piedzīvot. Tā teikt, Tu ieguldi laiku dabā un daba iegulda Tevī, tā ka Tu skrien un nepiekūsti, Tu pārvietojies un nenogursti..." 

 Jo tuvāk esi dabai un, ja iegūsi paradumu vērot tās procesus, jo bagātāka veidojas Tava iekšējā pasaule un, nenoliedzami, arī veselība un imunitāte spēkā pāri plūst. 

 Ir bijuši arī tādi laiki, kad dzīves ritējums pavasarī īslaicīgi lēnāks padevies, un nav sveša bijusi tā pieredze, kad, kā daudzi saka, ka šajā laikā sajūt pavasara nogurumu, miegainību utjp.. Jāatīst, ka tas viss pie esošā režīma zaudē savu aktualitāti, tā kā, atklāti sakot, jau ilgu laiku nepazīstu nedz miegainību, nedz pavasara nogurumu, nedz enerģijas trūkumu. Šis princips strādā, - jo vairāk Tu atdodi sevi dabai un tās klātbūtnei, jo vairāk tā bagātina un atspirdzina Tevi ar savu dzīvinošo spēku.

Aicinu cilvēkus, nevis tupēt mājās, kā to šīs pasaules jaunajā situācijā skandina valstu sistēmu demagogi, bet gan doties ārā un tuvāk dabai, būt tās procesu aktīviem vērotājiem un pie reizes veselīgi izkustēties. Pat nevajag vienmēr nodoties skriešanai, pietiks ar pastaigu brašā solī un laiku pa laikam ar apstāšanos, lai vērotu mainīgos dabas iespaidus. Tikai pēc tam "palikšana mājās" un dzīve tajā iegūst maksimālo efektu. 

 Kad ieraugi visu to skaistumu sev apkārt mūsu pasaulē un dabas procesos, likumsakarīgi, ka gribās dalīties, gluži kā Rakstos teikts:"No sirds pārpilnības mute runā." Un daba dod arī šādu pārpilnību, kas galu galā ietekmē mūsu domas, jūtas, darbus, paradumus, raksturu un likteni, kā arī to, kā ietekmejam cilvēkus ap mums. Tā nu vakardienas iespaidā un ilgāku laiku uzkrājot dabas doto pozitīvo pieredzi, ir tapis šis pārdomu raksts. Jā, tas ir mans ļoti personīgs redzējums un katram tas būs kaut kur savs un citāds.

Vēlēšu, lai ikvienam izdodās rast savu dabas stāstu, kas atrod atbalsi Tavā dvēselē!

 Kas attiecās uz virsrakstā uzdoto jautājumu, teikšu īsi:"Daba mīl līdzsvaru, agri vai nedaudz vēlāk atgriezīsies gan siltums, gan pienāks arī atsevišķas vasarīgi karstās dienas, kad atkal gribēsies mazumiņu no šī pavasara vēsuma; - tā tam būs būt!" :)

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt