Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Darba atalgojums Latvijā.

Autors Draugu draugs

Darba atalgojums Latvijā Darba atalgojums Latvijā un stāsts par to, kā bagātie un ļoti turīgie kļūst vēl bagātāki, bet nabagi un trūcīgie vēl trūcīgāki.

 Bieži tiek pieminēta darbinieku kvalifikācija, produktivitāte, izglītība, vecums, darba pieredze, tiek runāts par IKP un daudziem citiem faktoriem, kuriem, protams, ir sava ietekme mūsu veiksmēs vai neveiksmēs , dzīvojot un strādājot konkurences un kapitālisma impērijā. Ir lietas, par ko mēs un mūsu mediji runā un ir lietas, kuras, apzināti vai nē, tiek noklusētas. Viena no daudzajām neatbildēto jautājumu sērijām ir saistīta ar acīmredzamo Latvijā: kā tas nākas, ka bagāto bagātība aug tik straujiem soļiem, kamēr nabago atalgojums stagnē gadu gadiem, pieaugot tik nebūtiski, ka netiek nosegta pat inflācijas daļa? Latvijā par miljonāriem un īpaši turīgiem var kļūt pat ātrāk nekā daudzviet citur pasaulē, ja vien esi lojāls varas un politmafijas sistēmai un pieproti pielāgošanos koruptīviem izaicinājumiem.. 

Kā to izskaidrot, ka arvien vairāk un vairāk tauta dalās pieredzē, kur redzama radikāla nesamērība starp darba devēja peļņu un darbinieku algām?  Vai lielo biznesu ļaudis ir kļuvuši alkatīgāki? Nepārprotami, jā.

Vēl pirms dažām dienām lv portālos ieceļoja ziņa par iespējamās labklājības ministres biznesa lietām, kura it kā strādājot sava vīra uzņēmumā, "nodarbojas ar labdarību", radot darba iespējas laukos, uz nepilnu slodzi nodarbinot 26darbiniekus un maksājot "loģisku atalgojumu" zem minimālās algas.. 

Interesanti, ka gada laikā uz tikai 26cilvēku pleciem viņa, sava vīra biznesa ietvaros uzaudzē 60tūkst. peļņu, bet negrib pat nedaudz padalīties peļņā ar saviem peļņas veidotājiem..Labi, kāds teiks, kas tad tur ir tie 60tūkst.gadā, sīkums, vai ne? Nu, nez vai, jo jāņem vērā,uzsvēršu atkārtoti- viņai ir tikai 26darbinieki, un katrs no tiem nes pienesumu peļņā vismaz 190euro mēnesī, ko biznesa kungi ieliek savā kabatā.. Un 190x26 ir gana labs peļņas cipars mēnesi, tuvu 5000euro menesi..

Šis ir viens no "mazajiem, ne tik skaļajiem piemēriem", bet tas uzskatāmi parāda kopējās biznesa cilvēku tradīcijas un attiecības ar darbiniekiem.. Kamēr biznesmeņi pelna savus tūkstošu tūkstošus, paralēli kā likums valda attieksme pret darbiniekiem, "kāpēc darbiniekam maksāt vairāk, ja var maksāt arī mazāk vai minimālās algas robežās".. Sekas ilgtermiņā ir sabiedrības un darbinieku demotivācija un neieinteresētība strādāt  un profesionālā degradācija, jo atbildot uz iepriekš pieminēto biznesa kungu attieksmi, darbinieki mēdz ieņemt sekojošo pozīciju "kāpēc gan darīt vairāk, ja var darīt mazāk un saņemt to pašu nabagu algu".  Rezultātā darbinieki, strādājošās sabiedrības vairākums jusdamies nenovērtēti, samierinās ar mazo atalgojumu, BET DARBA DEVĒJI UN BIZNESMEŅI IR PAMANĪJUŠIES APSTEIGT UN IZMANTOT ŠO SITUĀCIJU SAVĀ LABĀ, JO VIŅU BIZNESU PEĻŅA NEMAZINĀS, BET TURPINA STRAUJI PIEAUGT, NESKATOTIES UZ TO, KA VIŅI NEMITĪGI MĒDZ ČĪKSTĒT PAR SAVU DARBINIEKU NEPRODUKTIVITĀTI, NEPROFESIONALITĀTI U. C. NERETI NEPAMATOTIEM TRŪKUMIEM.. UN TĀ PĀTAGOJOT UN PAZEMOJOT SAVUS DARBINIEKUS AR NABAGU ALGĀM UN SMADZEŅU PIELIEŠANU AR DEZINFORMĀCIJU PAR VĀJO DARBA ATDEVI, VIŅI TURPINA UZDZĪVOT..

 Un daudzi lv biznesmeņi strādā šādi, paņemot vairāk kā pusi no darbinieka algas sev, tā izveidojot sev vecās Eiropas cienīgu atalgojumu uz nabago pleciem..

 Tikai retais biznesa cilvēks prot cienīgi dalīties peļņā ar sava uzņēmuma darbiniekiem..Šāda darba novērtējuma kultūra un prakse Latvijā ir retums.. Protams, arī darba devējiem ir kas jāsaņem, taču ir jābūt samērīgumam, bet pie mums, šķiet, kā čekistu paradīzē, alkatība ņem virsroku..

 Ko šajā situācijā darīt nabagalgu saņēmējiem? Veidojiet savos uzņēmumos darbinieku sapulces  cieniet sevi un savas ģimenes un prasiet no saviem darba devējiem saprātīgu pāreju uz cilvēkcienīgāku atalgojumu un aplieciniet arī ar saviem darbiem, ka esat godprātīgi strādnieki.. Gudrs darba devējs piekāpsies, ieklausīsies un Jūs atradīsiet labāku turpmākās sadarbības pamatu.. Esiet drosmīgi, neatstājiet vienus tos, kas kā pirmie uzsāk šādu komunikāciju ar darba devējiem.. NEBAIDIETIES ZAUDĒT SAVU DARBA VIETU, AIZSTĀVOT SAVAS UN SAVU KOLĒĢU TIESĪBAS UZ CIENĪGĀKU ATALGOJUMU !!! ĪSLAICĪGI SAREŽĢĪJUMI, JA TIKSIET ATLAISTI NO DARBA IR MAZĀKS ĻAUNUMS, NEKĀ VERGOŠANA TĀDU DARBA DEVĒJU INTERESĒS, KURI BŪTU GATAVI ARĪ NEMAKSĀT JUMS NEKO, JA VIEN VALSTS LIKUMS TO ATĻAUTU.. ATSTĀJIET PARAZĪTUS PAŠIZNĪCĪBAI.. APVIENOJIETIES DOMUBIEDROS AR SAVIEM KOLĒĢIEM UN VEIDOJIET CITU BIZNESA VIDI LATVIJĀ, LAI JŪSU DARBINIEKI REDZ SADARBĪBAS EFEKTIVITĀTI UN PRASMI DALĪTIES ARĪ KOPĒJOS PANĀKUMOS UN PEĻŅĀ..

BIZNESA ĻAUDĪM TEIKŠU,- "NEPELDIET PA STRAUMEI", CIENIET SEVI UN SAVUS DARBINIEKUS! TICIET PĀRBAUDĪTAI PATIESĪBAI, JA JŪS SAPRĀTĪGĀ LĪMENĪ DĀSNĀK DALĪSIETIES AR DARBINIEKIEM SAVĀ PEĻŅĀ, JŪSU LABKLĀJĪBA NESARUKS TIKAI TĀPĒC KA ATDOSIET VAIRĀK.. JŪS IEGŪSIET PAŠU VĒRTĪGĀKO SAVA BIZNESA VEIKSMEI ILGTERMIŅĀ - SAVU DARBINIEKU LOJALITĀTI, VĒLMI AUGT PROFESIONĀLI UN AUGSTU DARBA ATDEVI.. LŪK, TAS IR JŪSU PEĻŅAS GARANTS ARĪ GRŪTĪBU UN VALSTS POLITIKAS NESPĒJAS LAIKOS..

BŪSIM AKTĪVI, CILVĒKCIENĪGI ATTIEKSMĒ CITS PRET CITU! LAI MUMS IZDODĀS SADARBOTIES, VIENOTIES, IEKLAUSĪTIES CITS CITĀ UN RADĪT EFEKTUS VALSTĪ, KAS DEFORMĒ KORUPCIJAS UN BIZNESA DEFEKTUS !!! ATMODA SĀKAS AR MANI, AR KATRU PERSONĪGI! PAR STIPRU, GUDRU UN LABĀKU LATVIJU MUMS UN MŪSU ĢIMENĒM!

P. S. Atceries, Tu nevari atļauties strādāt ilgtermiņā par nabagu atalgojumu jeb minimālo algu, nenodarot pāri sev, savai ģimenei un Latvijai! Ja Tevi un Tavējos trūkums (minimālās algas piedāvājums) aicina uz sadarbību, neparaksties uz to; tādai ir jābūt kolektīvai attieksmei sabiedrībā. JA JŪS PADOSIETIES GĻĒVUMAM UN ĻAUSIET LAI JŪS IZMANTO DARBĀ KĀ LĒTO DARBA SPĒKU, JŪS BŪSIET LĪDZATBILDĪGI NĀKOTNES SITUĀCIJAI VALSTĪ, KUR DARBA DEVĒJI ARVIEN MAKSĀS "konkurētspējīgu atalgojumu" MINIMĀLĀS ALGAS ROBEŽĀS JŪSU BĒRNIEM UN MAZBĒRNIEM. .  NOST AR GĻĒVUMU! LAIKS PIEŅEMT GUDRUS LĒMUMUS!

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt