Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

"Darba ir daudz, bet par algu parunāsim citreiz"..

Autors Draugu draugs

 Tā nereti runā biznesa cilvēki. Un darba iespēju tiešām ir daudz, bet par atalgojumu, lai cik konkurētspējīgu to sola, ievērojami lielam cilvēku skaitam tas ir  un uz gadiem paliek minimālās algas robežās, ar nebūtiskām algas pieauguma izmaiņām un tad vēl ir jāpriecājas, ja to pašu samaksā..Un, kurš gan, ilgstoši strādādams  Latvijas darba tirgū, nav saskāries ar darba devēju patvaļu un verdzisku attieksmi?! Protams, negodprātība un vēlme iedzīvoties uz citu rēķina jeb alkatība ir visu sabiedrību kopumā raksturojošs pazemojošs lielums gan darba devēju, gan darba ņēmēju lokā un reizē pārsteidz un nepārsteidz, cik mūsu darba tirgus ir ideāla vide šāda veida nelikumībām, kur nesamaksātas, samazinātas, aplokšņu un nabagu jeb minimālās algas ir tradicionāla ikdiena.. Diemžēl ir uzkrītoši daudz pazīmes Latvijā, kas liecina, ka esam modernās verdzības paraugvalsts.

 Darba iespēju tiešām ir daudz, bet par atalgojumu, lai cik konkurētspējīgu to sola, ievērojami lielam cilvēku skaitam tas ir minimālās algas robežās un tad vēl ir jāpriecājas, ja to pašu samaksā..Un, kurš gan, ilgstoši strādādams  Latvijas darba tirgū, nav saskāries ar darba devēju patvaļu un verdzisku attieksmi?! Protams, negodprātība un vēlme iedzīvoties uz citu rēķina jeb alkatība ir visu sabiedrību kopumā raksturojošs pazemojošs lielums gan darba devēju, gan darba ņēmēju lokā un reizē pārsteidz un nepārsteidz, cik mūsu darba tirgus ir ideāla vide šāda veida nelikumībām, kur nesamaksātas, samazinātas, aplokšņu un nabagu jeb minimālās algas ir tradicionāla ikdiena.. Diemžēl ir uzkrītoši daudz pazīmes Latvijā, kas liecina, ka esam modernās verdzības paraugvalsts.

Šīs lietas, ko minēšu sekojoši, ir ciešā sasaistē cita ar citu, respektīvi, pastāvot vienai anormālībai un defektam, "durvis ver vaļā" cita. Runa ir gan par aplokšņu algām, gan nelikumīgu un nepamatotu algu samazināšanas praksi, gan algas neizmaksāšanu vispār.. Bezkaunība un visatļautība ņem virsroku jebkurā darba nozarē un kā tad bez vispārējās korupcijas un dubultmorāles, kas valda visās malās. Cilvēki jūtas apdraudēti, jo bieži vien nepastāv ne tikai "viena taisnība visiem", bet nepastāv nekāda taisnība darba veicējiem. Mums ir darba inspekcija, Vid, arodbiedrības un vēl citas organizācijas, kuras mēdz ietekmēt procesus darba tirgū, bet viņu radītais efekts ir tik nenozīmīgs, ka līdz šim nav pametusi sajūta, kura balstās rwālā pieredzē, ka esam esam tiesiskuma deficītvalsts. Precīzāk sakot, jūtamies beztiesiski un neaizsargāti darba tirgū, neatkarīgi no tā, pastāv darba attiecības regulējošs līgums vai nē..

 Un tagad parunāsim par to vēl tiešāk.. Kam ir izdevīga šī te situācija valstī? Izrādās visiem, izņemot strādājošo tautu.. Biznesmeņiem  ieskaitot, ārzemju uzņēmumus der mūsu lētais un neaizsargātais darba spēks un nesakārtotā, nepietiekoši kontrolētā darba vide. Politiķiem, neliekuļosim, arī vairāk der tieši nabadzīga tauta, nekā turīgi iedzīvotāji, jo turīgie un vidusslānis ir spējīgāki iestāties par savām tiesībām, bet trūkumā dzīvojošie nereti neatver pat muti, lai iestātos pret netaisnību.. Tā teikt, ar nabagiem daudz vieglāk strādāt un viņus "apstrādāt".. Un, lai mūs neizbrīna fakts, ka pa lielam gadiem nekas uz labu nemainās šajā virzienā, cilvēku nabadzība un neaizsargātība ir tikai pieaugusi, politiskā griba ko mainīt bijusi vienmēr vāja, tādēļ ka šī situācija kalpo kaklakungu un lielo rijēju labā..

Darba ir daudz, bet par algu parunāsim citreiz

 Šad un tad vēl var sastapt cinisku attieksmi no darba devēju puses un vergsistēmas apmierinātiem darboņiem, kuri saka- "priecājies, ka tev vispār ir darbs" un viss turpinās pa vecam, cilvēki strādā, pacieš visu, klusē, bet tā tam nav jābūt.. Esmu jau citā rakstā teicis, ka mūsu pasivitāte un samierināšanās ietekmēs arī mūsu bērnu un mazbērnu likteni.. Ja valsts vara un politika bremzē, mums ir to jāapsteidz un jāliek varai rīkoties tautas interesēs.. Ir lietas, kuras nedrīkst noklusēt, ir lietas, par kurām jācīnās! Un ir lietas, ko varam paveikt katrs no mums.

Zemāk daži principi,  kas var noderēt darba attiecībās un palīdz sargāt darbinieka intereses :

1) Darbu neuzsāc pirms līguma parakstīšanas; ja darba devējs neciena Jūs jau sākumā, ejiet projām; ja jūtat pārspīlētu laipnību, uzmanieties,superpozitīva  attieksme reizēm kalpo, lai Jūs apdullinātu un  "iemidzinātu" un Jūs nepamanītu kādas nelikumības, uz kurām Jums liks parakstīties.. 

2)Pagaidu darbos jeb tā sauktajās haltūrās prasiet dienas algu. Dienu nostrādāts, saņemta alga.. 

3)Neizmantojiet starpnieku un parazītu pakalpojumus.. Neuzķeries uz tukšiem ,nepamatotiem solījumiem..

4)Nestrādāt virsstundas, ja darba devējs nemaksā saskaņā ar likumā noteiktu virsstundu tarifu.. 

5)Atklājot nejēdzības un darbinieku tiesību ignoranci, mēģini vispirms problēmu risināt sarunu ceļā; ja tas nelīdz,  iesaisti attiecīgās institūcijas.. 

6)Nekad nesamierinies ar nepamatotiem ieturējumiem un atvilkumiem no algas; ja redzi, ka citi darba kolēģi netaisnīgi cieš, iestājies par viņiem; kolektīvā aizsardzība ir nepārvērtējama priekšrocība..

7)Pazīsti un zini likumus, kas regulē darba attiecības, tiesības un pienākumus.Risinot darba lietu jautājumus ar darba devēju, atsaucies uz likumu regulējumiem.. 

8)Neparaksti nevienu līgumu, instruktāžu vai papildus dokumentu ar darba devēju, pirms neesi izlasījis un sapratis to pilnībā. Ja kļūdu esi pieļāvis un parakstījies, līgums  vienošanās nevar būt spēkā, ja tā ir pretrunā ar citiem valsts likumiem..

9)Nestrādā un neparaksties uz minimālo algu, cieni sevi un savu ģimeni.. Nesamierinies ar neizmaksātu algu, ja gribi, lai tāda pieredze nekļūst par tradīciju.. 

10) Ignorē aplokšņu algu sistēmu. Neignorējot un neatmaskojot to, Tu piedalies korupcijas ķēdē..

 

 ATCERIES, KA JAU SEN IR PIENĀKUŠI TĀDI LAIKI, KAD TEV SAVU ALGU IR NE TIKAI JĀNOPELNA, BET NERETI ARĪ JĀPACĪNĀS, LAI TO TU REĀLI SAŅEMTU.. Cienīsim sevi un citus, ieskaitot savu darba devēju un nebūsim gļēvi, bet drosmīgi un izlēmīgi rīkoties, ja tomēr tiek darīts pāri mums vai mūsu darba kolēģiem!

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt