Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

Patreizējās diferencētās nodokļu sistēmas ietekme Latvijā ilgtermiņā..

Autors Draugu draugs

 Lielu ažiotāžu sabiedrībā izpelnījies iepriekšējās finanšu ministrijas, valdības un saeimas jaunieveduma uzlabotā versija iedzīvotāju ienākumu diferencētās nodokļu sistēmas veidā, kas tika iedarbināts no 2018.g. 1.janvāra.Kā tika samērā klusi atzīts jau pirms gada, -nodokļu sistēma ir kļuvusi daudz sarežģītāka un, kā paredzēja to daži analītiķi, tā būs īpaši neērta un kaitinoša tiem, kas pieraduši, ka visu viņu vietā izdara darba devēji, grāmatvedība utt. Turklāt pirms gada arī Finansu ministrija akceptēja, ka ieviestā sistēma vairs netiks mainīta, lai sabiedrībā katrs pats var sekot līdzi savu nodokļu izmaiņām un atbilstoši tām rīkotos..

 Ir pagājis kalendārais gads un lielu sabiedrības daļu nesagatavotu ir pārsteiguši kādi nepatīkami, pat šokējoši jaunumi.. Milzīgs daudzums Latvijas nodokļu maksātāju, pateicoties jaunajai diferencētā un mainīgā un ļoti individuālā neapliekamā minimuma praksei ir iekļuvuši valsts ieņēmuma dienesta parādnieku datu bāzē..

 Vairākos medijos jau tika atgādināts,ka, kā ierasts ik gadu, 1.marts ir atskaites punkts iedzīvotāju nodokļu deklarāciju iesniegšanai par iepriekšējā gada periodu un sabiedrības liela daļa pieprasa pārmaksātos nodokļus no valsts atpakaļ..Par lielu pārsteigumu daudziem, jaunā nodokļu sistēma ir radījusi jau šobrīd vairākus tūkstošus jaunus parādniekus valstij un, cik viņu vēl būs, ja pēc VID aprēķina 3.dienu laikā, savas deklarācijas ir iesnieguši vairāk kā 230tūkst. valsts iedzīvotāju.. Un viņu vidū ir ļoti daudz cilvēku, kas saņem mazās algas, tāpat tādi, kam oficiālā darba dzīve aizsākās 2018.gadā vai arī bijusi sezonāla(skolēni, studenti, pagaidu darba vai īstermiņa darba darītāji un vecāki, kas 2018.gadā darba tirgū atgriezušies no bērnu kopšanas atvaļinājuma; kā arī īpaši daudz parādnieku ir to vidū, kas, mainījuši savas darba vietas, vai strādājuši vairāk kā vienā darba vietā..). Pat ir vairāki tādi gadījumi, kur vidusskolēni, strādādami vasaras brīvlaikā pat nieka 2.nedēļas ir nokļuvuši Vid parādnieku sarakstos, un šo stāstu, šķiet, ir nebeidzami daudz.. Cik vēl šādu pārsteigumu priekšā?! ..

Protams, iemesli šim haosam ir daudz un dažādi, tos šobrīd neaplūkošu sīkāk, jo nepieciešama plašāka situācijas analīze un vairāk informācijas par situācijas tālākattīstību. 

 Taču pirmie iespaidi sabiedrības apziņā ir vairāk kā trauksmes pilni un ne bez pamata.. Daudzi izjūt dusmas un saredz valsts reketa pazīmes un izrēķināšanos pat ar valstij lojāliem un godīgiem nodokļu maksātājiem.. Parādās arī tādas balsis dažādos interneta portālos, kas aicina tautu "bremzēt varu" un pretoties.. Skaidrs, tuvāko nedēļu, mēnešu laikā, neieviešot atkal jaunas izmaiņas nodokļu sistēmā, pastāv nopietna iespējamība, ka var dzimt arī kāda vienota sabiedrības nostāja un tā var būt ar tendenci radikalizēties tautas varai pret laicīgo varu..

 Starp citu jau tagad tikai mazliet pasekojot līdzi aktivitātei interneta resursos, var redzēt, ka sabiedriskās domas un nostājas ietekmēšanai ir tikuši radīti, izveidoti pārsvarā jauni viltus profili, kas tādu pazīstamu portālu kā delfi.lv,  tautaruna.nra.lv un citos, komentāru daļās aicina radikalizēties.. Doma taisnīgi iestāties pret netaisnību ir pareiza, tikai jautājums, kas par interešu grupām stāv aiz šiem cilvēkiem, kas slēpj savu identitāti, bet aicina citus uz ļoti drosmīgu un aktīvu rīcību, pat atklātu un vardarbīgu konfliktu ar varu, atsaucoties uz un smeļoties iedvesmu no agrākajiem Grieķijas un pēdējo mēnešu Francijas tautu sabiedrību vardarbīgajiem protestiem. Tas atkal ir papildus jautājums, ko šobrīd plašāk neaplūkošu, bet vien pieminēju, lai mudinātu sabiedrību būt vērīgākiem pret manipulatīviem uzsaucieniem internetā un domāt, kā rīkoties individuāli un kolektīvi gudri, bet nekļūt par "ieroci" spekulantu un provokatoru rokās, nezinot, kā pasūtījumu viņi pilda.. 

 Un tagad mazliet plašāk pievērsīšu uzmanību detaļām un reakcijām sabiedrībā saistībā ar jaunajiem nodokļu parādiem..

 Esam valsts, kura līdz šim nav spējusi, drīzāk nav gribējusi, nopietni risināt "ēnu ekonomikas" jautājumus un, pateicoties vispārejai nabadzībai un sociālai nevienlīdzībai valstī un jaunajiem parādiem, pastāv ļoti nopietna iespējamība, ka notiks vēl lielāka strādājošo aizplūšana ēnu ekonomikas apvāršņos.. Un īpaši no mazo algu saņēmēju vidus.. Tas var notikt pastiprināti jau šī gada laikā, bet vēlāk daudz būs atkarīgs no tā, kā valsts spēs noregulēt un sakārtot jauno nodokļu sistēmu.. 

 Neticu, ka Finansu ministrija neparedzēja šādu, ļoti iespējamu sabiedrības attieksmes un rīcības scenāriju.. Te der uzdot arī citu jautājumu :"Kam ir izdevīgi, ka valstī pieaug ēnu ekonomika un potenciālo nabagu un trūcīgo skaits?"- Nepārprotami, lai cik tas paradoksāli neizklausītos, izdevīgums ir vairākām pusēm, varas un politikas cilvēkiem, labi zinot, jo vājāka un nabadzīgāka sabiedrība, jo vieglāk tā ir vadāma un pakļaujama apšaubāmām demokrātijas attīstības izpausmēm; diemžēl vislielākie ieguvēji ir korupcijas sistēma, lielo biznesu ļaudus un tautā tā dēvētais "treknais gals", kā arī finansu un aizdevēju koorporācijas gan no pašmāju vidus, gan svešzemju, kuru ietekme tikai kļūst vēl dominējošāka.. 

 Ja sistēma netiks sakārtota, noregulēta un vienkāršota nākamā pavisam drošā prognoze ir - cilvēki aizplūdīs no valsts labākas un sociāli drošākas dzīves meklējumos citviet pasaulē vēl intensīvāk nekā pēdējos gadus.. Tālāk "reformu kāršu namiņš" bruks un juks arī citā pozīcijās pozīcijās un viena no tām būs valsts pensijas..

 Ja tā ir, pieļauju, apzināta valsts politika,padarīt vēl vājāku mūsu sabiedrību, ietekmēta no pasaules bankas un starptautiskā valūtas fonda konsolidācijas ieteikumiem, tad būs viena skaidra pazīme, kas apstiprinās šo manu pieņēmumu, proti, Latvijas valsts "varas fronte" izrādīs vien formālu gribu risināt problēmu un izrādīs vien profesionālu nespēku un vāju gribu sakārtot un noregulēt jaunās nodokļu sistēmas jautājumus iedzīvotāju labā.. Ilgtermiņā daudzi, kas aizies ēnu ekonomikā, ja neizbrauks no valsts, paliks vēl lielākas nabadzības ēnā savā pensionēšanās laikā.Tas ir tik paredzami.. Tāpat to, ka valstij tuvākajā desmitgadē, visticamāk, sāks pietrūkt naudas pensiju izmaksai, nenogriežot budžeta tiesu no citiem valstiski svarīgiem sektoriem un nozarēm.. Līdz kamēr varas piekāpšanās politika starptautiskajiem aizdevējiem novedīs pie viņiem ļoti gaidītā scenārija - LATVIJAS VALSTIJ BŪS VAJADZĪGA NAUDA GAN, LAI REFINANSĒTU JAU ESOŠOS VALSTS PARĀDUS, KĀ ARĪ VALSTS DARBĪBAS PAMATFUNKCIJĀM.. VALSTS VARA MEKLĒS UN ATRADĪS JAUNAS KREDĪTA IESPĒJAS, JO BŪS PRECĪZI PILDĪJUSI KREDITORU POLITISKOS UZSTĀDĪJUMUS UN VALSTS, LAI CIK NOŽĒLOJAMI TAS NEBŪTU, GRIMS VĒL DZIĻĀK PARĀDU JŪGĀ, PĀRDODOT UN PAKĻAUJOT SAVU SABIEDRĪBU FINANSU KOORPORĀCIJU POLITIKAI UN INTERESĒM.. Vieniem tiks vēl lielāki parādi uz paaudžu paaudzēm, citiem lieliskas iespējas nopelnīt uz trūcīgās tautas rēķina.. Tāds scenārijs var atmest valsti atpakaļ uz pagājušā gadsimta 90ajiem gadiem, bet tikai ar vienu atšķirību- valsts bankrotu būs grūtāk izbēgt nekā 2009.g.krīzes laikā un parādi tik un tā būs jāatdod. Tas ir tas, ko var redzēt, nojaust jau šobrīd pietiekoši skaidri..

 Ja valsts vara būtu atbildīgāk piegājusi šai reformai un minimizētu finansiālo sloga varbūtību, aktīvāk komunicētu ar sabiedrību un ieklausītos arī jaunās nodokļu sistēmas kritiķu ieteikumos, tiktu izstrādāts pārejas posms, kurā šogad parādiem par 2018.g. periodu būtu tikai informatīvs raksturs, lai iedzīvotāji apzinātos savu situāciju turpmākos gadus vai mainītu to un atbilstoši sagatavotos reformai.. Valsts to nav darījusi, bet gan pārkāpusi daudzu tiesiskas paļāvības principus, pielietojot tiešu reketu, nostādot daudzus fakta priekšā - "Tu esi parādā valsts aparātam".. Līdz tam valsts informatīvi izglītojošā kampaņa nodokļu reformas lietā ir bijusi stipri nepietiekoša un līdz ar to negodīga pret tautu.

 SABIEDRĪBAS VAIRĀKUMS NAV PIETIEKOŠI INFORMĒTS, NAV ATBILSTOŠI SAGATAVOTS, LAI SPĒTU SAVLAICĪGI UN PRECĪZI REAĢĒT UN SPĒTU KATRS INDIVIDUĀLI FIKSĒT NOTIEKOŠO AR SAVIEM NODOKĻIEM UN LOĢISKI PIELĀGOTIES IZMAIŅĀM.. ŠEIT VALSTIJ VAJADZĒJA ŠOGAD IEPAUZĒT,(tā būtu daudz gudrāka valsts pārvaldība) BET TĀ VIETĀ VALSTS KĀ SENOS LAIKOS "SODA AR PĀTAGU" - atgādinot nonivelēto teicienu: "likuma nezināšana neatbrīvo no atbildības" un "iemet sabiedrību purva ūdenī, lai paši izķepurojas" ..

 Kā tas attīstīsies tālāk, bez šaubām var teikt, spriedze sabiedrībā tikai pieaugs un labi brīnumi nez vai būs sagaidāmi, jo valstij un varai, par ko visā šajā juceklī netiek runāts nemaz, steidzami vajag papildus naudu, lai pildītu gan vēlētājiem solīto, gan, lai varētu turpināt jau aizsāktās iepriekšējo gadu reformas.. Un, kur gan atrast vislētāko un ērtāko variantu, kur daudz nedomājot, var paņemt naudu, ja ne no tautas "neatliekamas" un nekvalitatīvas reformas veidā.. Pēc tam, kā jau tas valstī ierasts, reformu "uzfrišinās", bet par to, ka nekvalitatīvās un nepārdomātas nodokļu reformas rezultātā daudzi tiks aplaupīti, par to tiks jau drīz aizmirsts, ja vien tauta nesadūšosies to atgādināt.  Esam piedzīvojuši tik daudz reformu un genocīdreformu reformu mūsu brīvvalstī, ka nereti nepamet sajūta, ka ar mums "politzinātnieki" un finansu mahinatori eksperimentē. Hmm, vai tas ir zināmā "valsts veiksmes stāsta" turpinājums, spriediet paši?! Daudz atbilžu variantu jau nav.. 

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Ieslēdziet javascript lai šī forma darbotos

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt