Manai tautai

Es dzīvoju, un Jums būs dzīvot!

NBA. Spēles, kurās zaudējumi ir paredzami jau to ievadā...

Autors Draugu draugs

  Šonakt pēc Latvijas laika kārtējās cīņas laukumā aizvadīja Radiona Kuruca un Dāvja Bertāna komandas, abām piedzīvojot zaudējumus. Ja Radiona komandas gadījumā cīņa līdz pat pēdējām sekundēm neguva viennozīmīgu atbildi par tās iznākumu, tad bezierunu zaudējums un jau ceturtais pēdējās piecās spēlēs Dāvja un viņa komandas rēķinā pret Minesotas "Timberwolves". Atsevišķi spēles momenti apkopoti sekojošā video:

Tieši "Wizards" un galvenokārt Bertāna komandas sniegumu šajā cīņā pavērtēsim no malas:

 Par rezultātu un statistikām šoreiz nerunāsim, bet gan par kādu citu faktoru kopsummu...

Ja vērojāt "Wizards" spēles attīstību jau no aizvadītās cīņas pirmajām sekundēm, nevarēja nepamanīt, ka šajā cīņā kaut kas nesokās tā kā plānots. Un tam par iemeslu nebija pretinieku komandas superaugstā rezulativitāte. Lieta, ko varēja vērot no malas raksturoja teju visu "Wizards" jo īpaši pirmā piecinieka darbības- tā bija sadarbību taktika, kura izslēdza no spēles gan pašu Bertānu, gan ne viņu vien, padarot dažus savas komandas spēlētājus par šīs spēles nosacīti vājo posmu. Lai viestu skaidrību tiem, kas spēli neredzēja, precizēšu, atsevišķu spēlētāju individuālās darbības un "sadarbības" rezultējās tajā, ka jau piemērā pieminētais Dāvis Bertāns un vēl daži, kas laukumā bija padarīti par ēnām, šajā cīņā bija lieki.

Kopš Dāvis bija laukumā no pirmās ceturtdaļas beigu daļas un teju visu otro ceturtdaļu, komandas uzbrukuma veidošanā un sadarbībās viņš praktiski netika iesaistīts. Pat cenšoties rast brīvas vietas labu iespēju metieniem, komandas biedri viņu "izslēdza" no kolektīvajām sadarbībām. Tas ir veids, kā neapzināti var padarīt jebkuru savas komandas biedru par lieko, kuram spēles turpinājumā, pat brīžiem uzņemoties iniciatīvu, spēle reti kad iegūst vēlamo efektivitāti un rezultativitāti. Tā diemžēl bija arī šoreiz. Ja Tev neuzticās un Tevi ignorē savējie, tad visbiežāk tas ietekmē profesionalitātes un arī veiksmes faktoru attiecīgajā cīņā kopumā...

Egoisms sportā un profesionālo komandu darbībā nav nemaz tik reta parādība; ir daudz tādu komandas līderu, kuri "citus neredz" vai arī negrib redzēt, svarīgāks tādiem ir paša es. Taču ir jāprot konstatēt ne tikai sekas, bet arī pamanīt cēloņus komandas veiksmēs vai to iztrūkumā. Ir ļoti viegli pēc tādām spēlēm kā šī, ignorēt faktisko realitāti un pierakstīt citus iemeslus komandas neveiksmē(s), tomēr egoisma un pašlabuma darbības atsevišķu sportistu izpildījumā, viņu pašlepnums un iedomība jauc un grauj komandu no iekšpuses- to ir svarīgi pamanīt un atjaunot veselīgu saziņu komandā.

Ja esi no spēlētājiem, kas iepriekšējās cīņās ir sevi labi pierādījis savās individuālajās darbībās, tad šādi pavērsieni, kad Tevi "neredz" komandas biedri, atstāj dziļu ietekmi uz to spēlētāju pašapziņu, kuriem vienā spēlē uzticās un savukārt citā nedod iespējas piedalīties komandas darba veidošanā. Bieži tieši šī cīņa parādīja, ka, Bertānam esot laukumā, bumbas rokāde "Wizards" uzbrukuma attīstīšanā notika teju 100%-īgi četru citu komandas biedru izpildījumā. Bertāns, atkārtošos, kā viens no vēl dažiem, tika padarīts par lieko... Šādu, šķiet, visas komandas "komunikāciju" nereti esam raduši redzēt arī attieksmē pret Radionu Kurucu viņa komandā, gan arī pret Kristapu Porziņģi ne vienā vien spēlē iepriekšējās komandas sastāvā. Galu galā tādās spēlēs, ja bumba veiksmīgi nonāk Tavās rokās un Tu spēj pašiniciatīvas vadīts papildināt komandas punktu bagāžu, tad ir labi, Tevi sāks atkal pamanīt, respektēt. Bet, ja cīņās bumbu komandas biedri Tev nogādā pārsvarā tad, kad to nav kur likt vai atsevišķos gadījumos uzbrukuma pēdējās sekundēs, kad esi pretinieka ielenkts, tad tā ir zīme, ka Tevi neciena, ar Tevi nerēķinās. Šādas pieredzes spēlētājiem nereti nākas pierādīt sevi ar savām individuālām darbībām, ar nosacījumu, ka konkrētājā cīņā "šī ir Tava diena" un "bumba atrod ceļu" pie Tevis jau no sava laukuma puses...

Arī profesionālajā sportā, dažu vai vairāku potenciālo līderu vai iedomāto līderu aizrautība savstarpējās sadarbībās, bet dažu savu komandas biedru izslēgšana no tām, rada efektu, ko spilgti raksturo tautas teiciens:"Ķēde ir tik stipra, cik tās vājākais posms." Pavisam noteikti Bertāns ir pierādījis ne reizi vien, ka viņš nav no šī posma spēlētājiem, taču ir viens būtisks "bet"- ja uz Tevi ilgstoši nespēlē pat retas reizes un izslēdz no kopējām taktiskām sadarbībām, Tevi padara par lieko un par tādu, kam ir daudz grūtāk atraisīties, kad retās iespējas Tev tomēr gadās cīņas turpinājuma. Ir spēlētāji, kuru vājais posms ir nevis viņi paši, bet gan komandas biedru alkatība un vēlme izcelties un pierādīt sevi, nerēķinoties ar savu partneru varējumu un izdevībām, kuras netiek dotas.

 Ja esi sportā "uz Tu", neatkarīgi no sporta veida, tā ir smaga pieredze, kad zini, ka vari vairāk un esi jau to pierādījis, taču citi, kam kādā no cīņām spēle nevedās pārlieki nododās savas statistikas uzlabošanai, nerēķinoties ar to, ka ir arī bez spēli vadošajiem līderiem komandas partneri, kuriem uzbrukuma iespējas liedzot, tiek aplaupīta visa komanda.  Tādās cīņās arī pieaug komandas kopējo sadarbību brāķis, kļūdas, nesaprašanās un paviršības. Tas ir ceļš iepretī dziļākām komandas krīzēm, pēc kurām teju vienīgais risinājums ir komandas pārbūve, ieskaitot trenera nomaiņu...Daudzi momenti tiek izšķiesti tiekot vien līdz sasteigtiem un vāji sagatavotiem, pretinieku pusei viegli paredzamiem metieniem. Līdzīgi kā dzīvē kopumā, tā arī sportā, pārlieks egoisms padara aklus pret citiem, neļaujot pamanīt pašu radītās kļūdas.

 Kā Dāvim, precīzāk sakot,- viņa partneriem- veiksies ar komunikāciju savā komandā turpmāk un vai latvietim tiks dots piedalīties uzbrukumu veidošanā tad, kad vēl nav par vēlu, redzēsim jau nākamajās cīņās. Skaidrs ir viens, ka šādi cīnīties, kā to darīja "Wizards" šoreiz, nedrīkst un tas ne pie kā laba nenovedīs. Komandas darbā, ja esi laukumā, ir jāpiedalās katram- tas padarīs visas komandas kopējo "ķēdi" par krietni vien izturīgāku, sastopoties ar sāncenšu komandas radīto spriedzi.

 p.s. Esmu no tiem sporta cīņu vērotājiem, kas teju 100%-īgi noskatos spēles līdz galam. Šoreiz, teikšu atklāti, bija ļoti retā izņēmuma reize, kad to nedarīju, jo pēc komandas kopējā zīmējuma un komunikācijas sadarbībās bija skaidrs, ka šoreiz pie uzvaras "Wizards" noteikti netiks. Atsevišķu līderu vēlme sevi pierādīt dominēja pār komandas kolektīvās sadarbības veicināšanu un, ja notiek tā, tikai ļoti retos gadījumos viss beidzas labi... Manā gadījumā "apstājos" pie otrās ceturtdaļas izskaņas, kad Dāvis atstāja laukumu. Tiesa, apjauta par to, ka šoreiz uzvara ies secen, bija skaidri pamanāma jau pirmajā ceturtdaļā, kad šī spēle taktiskā ziņā un sadarbību līmenī bija un vēlāk vēl vairāk izvērtās kā liela kļūda. Turklāt pavisam negaidīti bija konstatēt, ka nekas pa lielam nemainījās arī otrajā ceturtdaļā, kad atkal un atkal varēja redzēt to, ko jau iepriekš plaši aprakstīju- bija spēlētāji, Bertānu ieskaitot, kuri tika padarīti par liekajiem. Ja bumbas kustība aprobežojas ar nedaudziem komandas biedriem, tas nestrādā ilgtermiņā par labu visas komandas atdevei rezultativitātē.  Tāda ne tuvu iepriecinoša aina bija manāma vērojot spēles pirmo pusi un pieļauju, ka daudz nekas nemainījās arī cīņas turpinājumā. Ja komandas vadošie spēlētāji pie samaņas nāk un dalās ar piespēlēm tikai tad, kad jau ir par vēlu, tad parasti arī būs par vēlu visas cīņas iznākumā.

Gaidot nākamo cīņu, nav ne jausmas, kas treneriem padomā, bet, manuprāt, pirmais uzdevums ir koriģēt komandas iekšējo komunikāciju un atvērt līderu acis uz savu partneru esamību laukumā tad, kad notiek cīņa un kad partneri atbrīvojas no sāncenšu komandas sedzējiem un meklē savus momentus . Citam citu ir jāredz, jāsajūt un ikvienam jāsaņem visas komandas atbalsts, lai iegūtu maksimālo uzticību  un spētu to attaisnot. Visas lietas ir saistītas. Katra spēlētāja ieguldījumam ir nozīme un šīs nozīmes un pienesuma pamatā ir visas komandas savstarpējā cieņa un ikviena cīnītāja labāko spēku un resursu iesaiste kopējā misijā...

Šeit Jūs varat parakstīties uz jaunākām ziņam

Please enable the javascript to submit this form

 

Pievienot komentāru


Aizsardzības kods
Atjaunināt